İleri Evre Prostat Kanseri Tedavisi: Lutesyum Tedavisi

İleri evre prostat kanseri (4. evre prostat kanseri) için yenilikçi bir tedavi olan lutesyum tedavisi günümüzde sıklıkla duyulmaya başlandı. Ancak bu duyumlar, ileri evre prostat kanseri (metastatik prostat kanseri) ile yaşayan erkekler için ne anlama geliyor?

(Gelişmiş metastatik kastrasyona dirençli) Metastatik prostat kanseri olan hastalara, vücudun geri kalanına maruziyeti azaltan, kanserli hücreleri tam olarak hedef alan yenilikçi bir moleküler tedavi sunuldu.

İleri evre prostat kanseri – aynı zamanda metastatik veya geç, 4. evre kanser olarak da adlandırılır – prostattan vücudun diğer bölgelerine, sık olarak kemiklere veya lenf düğümlerine yayılan kanserdir. Semptomları yönetmeye veya kanseri kontrol altında tutmaya yardımcı olacak tedaviler mevcut olsa da, ilerlemiş prostat kanserini tam manası ile tedavi etmek bazen mümkün olamayabilmektedir.

Lutesyum tedavisi (Lutesyum-177 veya lu-177 olarak da bilinir) adı verilen yeni prostat kanseri tedavisi yöntemi metastatik prostat kanseri hastaları için yeni bir umut olmuştur. Lutesyum tedavisinin heyecan verici yanı, yan etkileri azaltan ve ileri prostat kanserli erkeklerin ömrünü uzatmaya yardımcı olabilen yenilikçi bir mekanizma aracılığıyla doğrudan kanser hücrelerine iletilmesidir.

Tedavi, tümör boyutunu küçültmeye ve tümörün büyümesini önlemeye çalışır ve aynı zamanda bu tümörlerin neden olabileceği semptomları iyileştirmeye yardımcı olur.

Hedefe Yönelik Tedavi Uygulaması: Lutesyum Tedavisi

Radyoterapi, lokal olarak ilerlemiş lokalize kanser için birincil tedavi olarak kullanılabilir. Radyasyon tedavisinin çoğu, vücudun dışından tedavi edilen belli bir bölgeye yüksek enerjili X-ışını gönderilen “dış ışın” radyoterapisidir.

Lutesyum tedavisi, radyonüklid tedavisi (moleküler radyoterapi veya radyoligand tedavisi olarak da bilinir) adı verilen tümörlere radyasyon vermenin yeni bir yoludur. Tedavi, bir radyoaktif atomu bir ilaç molekülüne bağlayarak çalışır. Daha sonra, ilacın doğrudan kanser hücrelerine bağlanabilmesi için kan dolaşımına enjekte edilir. İlaç, prostata özgü membran antijeni (PSMA) adı verilen bir molekülün varlığını tespit ederek bu hücreleri tanımlayabilir. Bu, prostat kanseri hücrelerinin yaklaşık olarak tamamında bulunan bir proteindir. Parçacıklar bağlandıktan sonra kanser hücrelerini öldürmek için bir doz radyasyon verir.

Bu tür bir tedavinin birçok avantajı vardır. Teorik olarak, vücuda yayılmış olsa bile prostat kanserinin tüm alanlarını hedefleyebilir. Lutesyum 177 ile hedeflenen tedavi, sağlıklı çevre dokulara daha az zarar verilmesi ve daha az yan etkiye yol açmaktır.

Doktorların kanser hücrelerini çeşitli tetkik, görüntüleme uygulamaları ile önceden tespit ettiği ve sağlıklı bölgelerede zarar verebileceği manuel hedeflemeyle uygulayacağı geleneksel radyoterapiye kıyasla önemli bir gelişmedir (örneğin, prostata radyoterapi bağırsağa zarar verebilir).

Lutesyum Tedavisinden Kimler Yararlanabilir?

İlaç prostat kanseri hücrelerine yapıştığından, bu tedavi ilerlemiş prostat kanseri ile yaşayan her erkek için uygun olmayabilir. Hedeflenen tedavinin işe yaraması için hastalığın PSMA-PET taraması adı verilen özel bir taramayla doğrulanabilen PSMA proteinini üretmesi gerekir. Bu tarama aynı zamanda birincil tedaviden sonra bulunan prostat kanserini teşhis etmek için de kullanılır.

Lustesyum 177 ile ilgili çalışmalar devam etmektedir. Genel olarak ilerlemiş prostat kanseri hastaları için kullanılan bu kanser tedavisi yönteminin, prostat kanserinin ilk evrelerindede kullanılabilmesi için araştırmalar yapılmaktadır.

Bunlar da İlginizi Çekebilir…