I-131 TÜM VÜCUT TARAMA SİNTİGRAFİSİ

İçindekiler

Radyoaktif iyot tüm vücut sintigrafisi nedir, tümör odağını nasıl gösterir?

Teranostik tıp dünyasında yeni gelişmekte olan bir alandır. Tümöre özgül bir ilaç ile görüntüleme yaparak saptanan tümör ve metastazlarının, nereye gideceği-ne kadar gideceği ve hastalıklı dokuyu etkileme gücü önceden bilinen yine özgül bir ilaç ile tedavi edilebildiği bir yaklaşımdır. Bu yaklaşım, geleneksel tıptan kişiye özgü çağdaş tıp uygulamalarına geçiş yapılmasını sağlamaktadır.

Tiroid kanserinde, bir yandan tanısal amaçla düşük doz radyoaktif iyot (I-131 veya I-123) ile tümöral dokuların yüksek duyarlılık ve özgüllükte görüntülenebilmesi, diğer yandan da yüksek doz radyoaktif iyot (I-131) ile bu tümöral dokuların özgül ve hedefe yönelik tedavisi, teranostik uygulamalar için bilinen en eski örnektir.

Tiroid dokusu, vücuttaki iyotun tamamını kandan alarak kendi içerisinde biriktirme konusunda eşsiz bir yeteneğe sahiptir. Radyoaktif iyot da tıpkı iyot gibi tiroid bezine alınarak, tiroid dokusunda depolanmaktadır. Farklılaşmış (diferansiye) tiroid kanserleri de, sağlıklı tiroid dokusuna göre daha düşük düzeyde olmakla birlikte bu özelliğe sahiptir.

Radyoaktif iyot tüm vücut sintigrafisi kimlere uygulanır?

Radyoaktif iyot tüm vücut sintigrafisi farklılaşmış tiroid kanserli hastalarda, takip eden hekimin isteği ile şu amaçlarla uygulanır:

  • Tiroid ameliyatı sonrası, radyoaktif iyot tedavisi öncesinde, boyundaki tutulumu değerlendirme ve ölçmede
  • Radyoaktif iyot ile tedavi sonrası görüntülemede
  • Tiroid kanseri nüksü orta veya yüksek riskli hastaların takibinde

Radyoaktif iyot tüm vücut sintigrafisi güvenli midir?

Radyoaktif iyot tüm vücut sintigrafisi, tedavi öncesi düşük tanısal dozda radyoaktif iyot izotopları uygulanarak gerçekleştirilen, güvenli bir görüntülemedir. Radyoaktif iyot tüm vücut tarama sintigrafisi, hamilelerde uygulanamaz. Emziren annelerde ise  emzirmenin sonlandırılması gerekebilir.    

Radyoaktif iyot tüm vücut sintigrafisi öncesi hazırlık

Radyoaktif iyot tüm vücut sintigrafisi öncesinde; işlemi yapacak Nükleer Tıp Uzmanımız tiroidle ilgili tıbbi hikayenizi, ameliyat/patoloji raporlarınızı, önceki görüntülemelerinizi, kan testlerinizi ve daha önce uygulanmış radyoaktif iyot tedavi dozlarınızı gözden geçirecek ve gerektiğinde bazı kan testleri yaptıracaktır. Ayrıca doğurganlık yaşındaki tüm kadın hastalarımızdan beta-hCG testi istenecektir.

Tiroid hormonları (LT4, LT3) ile iyot içeren ilaç ve yiyecekler, radyoaktif iyot tüm vücut sintigrafisinin başarısını etkilediğinden, işlem öncesi size özel uygun bir hasta hazırlığı yapmanız gerekmektedir.

Randevu sırasında sizle bu konu görüşülerek, gerekli bilgilendirme ve yönlendirmelerde bulunulacaktır. Bu tavsiyelere harfiyen uymanız, görüntülemenizin başarılı şekilde gerçekleştirilebilmesi için çok önemlidir.

Tiroid hormon kullanımının kesilmesi

Radyoaktif iyot tüm vücut sintigrafisinden önce tiroid hormonu kullanımının kesilmesi planlanıyorsa, Nükleer Tıp Uzmanımız gerekli ilaç kesim takvimini sizinle düzenleyecektir. LT4 hormonu (örn. Levotiron, Tefor, Euthyrox, Bitiron) en az 4 hafta, LT3 hormonu (örn. Tiromel) en az 2 hafta süreyle kesilmelidir.

Rekombinant TSH (rhTSH) Kullanım

Tiroid hormon kullanımının kesilmesine alternatif olarak rhTSH (Thyrogen), 24 saat arayla iki doz şeklinde, kalça kasına enjeksiyonla uygulanır. Son rhTSH enjeksiyonundan 24 saat sonra da radyoaktif iyot ağız yoluyla uygulanır.

Düşük İyotlu Diyet

Radyoaktif iyot tüm vücut sintigrafisinin 2 hafta öncesinden başlanan ve sonrasında 1-2 gün süren, düşük iyotlu diyet, sintigrafi öncesi hazırlığın çok önemli bir parçasıdır. Bu diyet, radyoaktif iyot tüm vücut sintigrafisinin başarısını artırmaktadır.

Radyoaktif İyot Alımını Engelleyen İlaçlar

İlaçlar

Önerilen kesilme süresi

Tiyonamid ilaçları (örn. propiltiyourasil, metimazol, karbimazol)

3 gün

İyot içeren multivitaminler

7-10 gün

Doğal/sentetik tiroid hormonları, triiyodotironin (LT3, Tiromel) için

10-14 gün,

Doğal/sentetik tiroid hormonları, tiroksin (LT4,  Levotiron, Tefor, Euthyrox, Bitiron) için

3-4 hafta

Kelp, agar, karagenan, Lugol çözeltisi

2-3 hafta, iyot içeriğine bağlı olarak

Potasyum iyodürün satüre solüsyonu

2-3 hafta

Topikal iyot (örn. cerrahi deri hazırlığı)

2-3 hafta

İntravenöz radyografik kontrast ajan, suda çözünen

6-8 hafta

İntravenöz radyografik kontrast ajan, yağda çözünen

1-6 ay

Amiodaron

3-6 ay veya daha uzun

Saç boyası

8 hafta

Yüksek Miktarda İyot İçerdiği İçin 2 Hafta Süreyle Tüketimi Kesilecek Gıdalar

Kaynak

Örnek/açıklama

İyotlu tuz

Süt ürünleri

Süt, yoğurt, peynir, dondurma

Yumurta sarısı

Yumurta akı veya yumurta ikamesi değil

Deniz ürünleri

Kabuklular ve balıklar, ton balığı hariç

Hindi ve ciğer

Yosun ve yosun ürünleri

Karagenan ve aljinat

Sütlü çikolata

İyot içeren multivitaminler

Kırmızı gıda boyası (E127, eritrosin) içeren ürünler (örn. ilaç boyası, gazlı içecek)

Tahıllar

Her öğünde sadece küçük porsiyonlar şekinde (örn. bir tabağın dörtte biri) alınabilir.

Tüketilmesine İzin Verilen Gıdalar

Taze meyve ve sebzeler

Tuzsuz fıstık/fındık ve fındık/fıstık ezmesi

Yumurta akı

Taze et

Tahıl/tahıl ürünleri, yüksek iyot içermeyen (günde 4 porsiyonla sınırlı)

Makarna, yüksek iyot içermeyen

Şeker

Jöle

Reçel

Bal

Karabiber

Taze veya kurutulmuş ot ve baharatlar

Tüm bitkisel yağlar (soya yağı dahil)

Gazoz (Kırmızı Boya (E127) içermeyen)

Kola, diyet kola

Kahve (instant /hazır olmayan)

Çay (instant /hazır olmayan)

Limonata

Meyve suları

Radyoaktif iyot tüm vücut sintigrafisi nasıl uygulanır?

Radyoaktif iyot uygulaması öncesinde 4-6 saat ağızdan yiyecek veya su alımı tamamen durdurulmuş olmalı ve radyoaktif iyot alınmasını takiben yaklaşık 2 saat boyunca buna devam edilmelidir. 

Radyoaktif iyot; sıvı, kapsül (I-131 veya I-123, 37-185 MBq (1-5 mCi)) veya enjeksiyona hazır solüsyon (I-123, 37-185 MBq (1-5 mCi)) formunda olup, Nükleer Tıp Kliniğinde oral veya damar yolu aracılığıyla, günübirlik ayaktan uygulanmaktadır.

Görüntüler yine Nükleer Tıp Kliniğinde, radyoaktif iyot uygulamasından 48 ila 72 saat sonra elde edilmektedir. Böbrek fonksiyonları normal olan hastalarımızda, radyoaktif iyot alımını takiben, 3 gün boyunca, günlük 2,5-3 L su-sıvı (süt hariç) alımı ve sık idrara çıkma önerilir. Böylelikle mesane ve tükürük bezinin radyasyon dozu minimum düzeyde tutulmaya çalışılır.

İşlem boyunca günde en az bir kez dışkılamanız, kalın bağırsak radyasyon dozunun minimum düzeye indirilmesi ve görüntü kalitesinin artırılması için önemlidir. Kabızlık durumunda hafif laksatifler kullanabilirsiniz.

İlk 3-5 gün, her tuvalet kullanımından sonra sifonu iki kez çekmeniz gerekmektedir. Erkek hastalarımızın bu süre zarfında idrarını klozete oturarak yapmaları gerekmektedir. Tuvalet sonrası ellerinizi, radyoaktif bulaştan temizlemek amacıyla çok iyi yıkamanız gerekmektedir. İlk 3-5 gün boyunca her gün düzenli duş almalı; havlu, iç çamaşırı ve giysilerinizi bu dönemde ayrı olarak yıkamalısınız. İlk 3-5 gün yemeğe, okumaya ve bir şeyleri tutmaya başlamadan önce ellerinizi yıkamalısınız. Bu dönemlerde kumaş mendil yerine kâğıt mendil kullanmalı ve çöp kutusu yerine klozete atarak sifonu çekmelisiniz.

I-131 radyoizotopu uygulanmış hastalarımızın, yakınlarını gereksiz radyasyondan korumak için bazı kurallara uyması gerekmektedir. Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK) tarafından önerilen bu kısıtlamalar, uygulanan doza göre değişmek ile birlikte aşağıda sunulmuş olup, detaylı açıklama, Nükleer Tıp Uzmanımız tarafından yapılacaktır.

TAEK Tarafından I-131 Uygulanmış Hastalar İçin Önerilen Kısıtlamalar

Daha fazla bilgi için lütfen bizimle irtibata geçiniz.